| Part Number | 74LVC1G08GW C4H |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 469740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND 1-Element 2-IN CMOS TTL 5-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G08GW C4H |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G08GW C4H |
|---|---|
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | AND |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Product Dimensions | 2.25(Max) x 1.25 x 1(Max) |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Fabrication Technology | CMOS|TTL |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Pin Count | 5 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 2.5(Typ)@2.7V|2.1(Typ)@3.3V|1.7(Typ)@5V ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Lead Finish | Tin |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G08GW C4H |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS123DR.pdf |
|
Seiko Instruments | CMOS High Density Gate Array 3.3V 2V 0.25um Download PDF datasheet for S1L60283B30M00B.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit Buffer Driver with 3-State Outputs Download PDF datasheet for 74ALVC162244PAG8.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element Open Drain 2-IN 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9543BPW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC244N.pdf |
|
Texas Instruments | Identity Comparator 8-Bit 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC688J.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT244DB,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LV1T04DCKR.pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Single 14-Bit Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4020BT,653.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NL27WZ02USG.pdf |